קפה והבריאות שלנו

כוס קפה כשקמים בבוקר, עוד אחת כשמגיעים לעבודה, הזאת של אחרי ארוחת הצהריים ולפחות עוד אחת כשמגיעים הביתה, הישראלי הממוצע שותה בין שלוש לארבע כוסות קפה ביום, איך זה משפיע על הבריאות שלנו?

קפה - טוב לבריאות

תצרוכת הקפה העולמית נמצאת בעליה מתמדת ואיתה כמות המחקרים המדעיים אודות השפעות הקפה ובעיקר מרכיבו העיקרי – קפאין, על גופינו. בעבר הדעה הרווחת הייתה כי השפעתו הממריצה של הקפאין הגורמת לעליה בלחץ הדם ובקצב פעימות הלב אכן מזיקה לגוף וכתוצאה מכך הונחו חולי לב להפסיק או לפחות להפחית את כמות כוסות הקפה שהם שותים. מאז נערכו מאות מחקרים שהניבו תוצאות מפתיעות שלא מתיישבות בקנה אחד עם הדעה הרווחת. מחקר ישראלי הנערך לאחרונה ע”י צוות חוקרים בראשות פרופ’ מיכאל שכטר, מנהל היחידה למחקרים קליניים במכון הלב בשיבא והתפרסם בכתב העת “American Journal of Cardiology” גילה כי צריכת קפאין תומנת בחובה יתרונות רבים כגון הפחתת הסיכון לאירועי לב ושבץ מוחי, הפחתת הסיכון לטרשת עורקים ויתרונות נוספים ומצטרפים למעשה למסקנות של מאות מחקרים קודמים המצביעים על יתרונות שתיית הקפה, בין היתרונות הבולטים –

   • קפאין עשיר בחומרים נוגדי חמצון הידועים כעוזרים למניעת סרטן ונלחמים בתופעות השליליות של ההזדקנות
   • הפחתת הסיכויים לחלות בפרקינסון, מחלות כבד, סכרת וסוגים מסוימים של סרטן
   • העלאת רמות הכולסטרול הטוב בגוף
   • העלאת רמת העירנות והריכוז

רובם הגדול של המחקרים מראה תוצאות דומות ובעוד המדע מסוגל להסביר את חלקן כגון תרומתם של חומרים נוגדי חימצון למניעת סרטן, לרוב המסקנות לא ניתן הסבר חד משמעי ומשכנע למשל מדוע הסיכון לסכרת סוג 2 יורד משמועותית בשתית שלוש כוסות קפה ביום לעומת אלו השותים כוס אחת או בכלל לא (מחקרים מסוימים אף מציגים ירידה של למעלה מחמישים אחוז בסיכוי לחלות בסכרת סוג 2).

אז כמה לשתות? רוב המחקרים מצביעים על בין שתיים לשלוש כוסות ביום ככמות סבירה שתאפשר להנות מכל היתרונות ללא חשש מההשפעות המזיקות של צריכה מוגזמת של קפה, כמובן שעבור ילדים ונשים בהריון הכמות המומלצת משתנה למרות העדר ראיה ממשית לנזק כלשהו משתית הכמות המצוינת עבור קבוצות אלו.

למרות שהכל נראה ורוד, ולפני שאתם רצים להכין את כוס הקפה הבא יש לזכור כי רוב רובם של המחקרים שנעשו הינם מחקרי צפיה (observational) כלומר, נחקרים נשאלו לגבי הרגלי השתיה שלהם ולאחר בדיקות רפואיות הוצלבו הנתונים הסטטיסטים, זאת בניגוד למחקר ניסויי שבו מתבקשים הנחקרים לבצע פעולה מסוימת שבסופה נבדקת השפעת הניסוי המשמעות היא כי התוצאות אינם מהווים הוכחה מדעית לתרומתו של הקפאין אלה רק אינדיקציה לדבר, זאת ועוד, יש לזכור כי שתיה מוגזמת של קפה יכולה להוביל להרעלת קפאין והכוונה בשתיה מוגזמת היא אינדבידואלית ותלויה בין היתר במשקל וביכולות ספיגת הקפאין של הגוף.

שיתוף הפוסט

סל קניות

0

אין מוצרים בסל הקניות.

Hit Enter to search or Esc key to close

תפריט

לקוחות AVA יכולים לשמור את הסל שלהם ולהזמין אותו בלחיצת כפתור

לקוחות קיימים?
לחצו כאן להתחברות

דילוג לתוכן