סינגל אוריג’ין או תערובת קפה? ההבדלים והדרכים לבחור בניהם

מעדיפים קפה מזן אחד או בתערובת של כמה סוגים? בעולם הקפה המתקדם והמשתבח, זאת שאלה ששווה לשאול. בואו לגלות את ההבדלים ולשתות את הקפה שלכם בעיניים פתוחות.

עולם הקפה רק הולך ומשתבח. המגדלים מניבים יבול משובח יותר של קפה, קליית קפה הופכת למיומנות מדויקת עם הזמן, ועם העלייה באיכות אפשר לראות גם עלייה בהיצע של קפה סינגל אוריג’ין, באז-וורד טרנדי ביותר בעולם הקפה. קפה סינגל אוריג’ין מעולם לא היה כל כך פופולארי או מלא בטעם כמו היום, ובמקביל גם תערובות הקפה משתבחות, ונראה שהפופולאריות וההעדפה משתנה מאוהב קפה אחד לשני.

אחד הדברים שאנשי מקצוע בתחום הקפה נשאלים הכי הרבה היא: מה יותר טוב? סינגל אוריג’ין או תערובות קפה? התשובה המקצועית והנכונה מניסיוננו היא שאין כאן תשובה אובייקטיבית. לתערובות הקפה ולסינגל אוריג’ין יש מעלות ויתרונות שונים, ולכן השאלה המדויקת יותר היא – מה הקפה הכי טוב לכם?

רכזנו עבורכם את כל המידע כדי שתכירו את ההבדלים מקרוב, שנצלול?

תערובות קפה

תערובת קפה, כמו ששמה מרמז, מורכבת מפולי קפה שונים. לפעמים התערובות מכילות קפה ממקומות שונים בעולם (אתיופיה, מקסיקו, בוליביה). במקרים אחרים אלו תערובות מקומיות מאותו האזור (צפון קולומביה, דרום קולומביה, בוליביה). העיקרון הוא פשוט: קפה מסוגים שונים, המגיע מחוות שונות ומעורבב יחד ליצירת תערובת ספציפית של קפה.

תערובת הקפה הראשונה הייתה תערובת ג’אווה מוקה. פולי קפה מוקה מתימן עורבבו יחד עם פולי ג’אווה מאינדונזיה. סוחרים הולנדים שילבו יחד את שני הזנים הספציפיים האלה בעיקר בגלל שאלו היו שני הזנים היחידים שנמכרו בזמנו באופן מסחרי. התערובת המקורית שילבה בתוכה קפה אקזוטי משני צדי העולם והפכה לפופולארית מאוד במשך מאות שנים. למרבה הצער, מלחמות האזרחים שהתרחשו בתימן בעת המודרנית פגעו בהיצע פולי המוקה במדינה וכך גם בתערובת המקורית.

תערובות קפה נוצרות הרבה פעמים כדי להציע פרופיל ייחודי של טעמים והן משלבות מאפיינים ותכונות של פולים ממקורות שונים. תערובות משובחות יכולות ליצור טעמים מורכבים ועמוקים, בעוד שתערובות מוצלחות או מושקעות פחות יכולות לספק טעם פשוט למדי. הכירו את תערובות הבית של ספורה >>

עוד בנושא הטעם, שימוש במספר מספר זנים בתערובת קפה, יוצר לרוב טעם מעודן יותר מהטעם שנקבל בקפה מסוג סינגל אוריגי’ן (זן קפה יחיד). קפה גואטמלי למשל, מביא איתו חומציות דומה לחומציות שקיימת בתפוח. קליית קפה לתערובת יכולה לשדך לקפה הגואטמלי קפה אינדונזי, שהוא עדין ורך יותר, וכך לעגל את הקצוות החדים יותר של הקפה הגואטמלי. אם נצלול לפרטים הקטנים באמת, משחק הטעמים ושליטה על החומציות נקבעים על ידי משך הקלייה של אותו קפה גואטמלי. קלייה ארוכה יותר תמתן את טעם החמיצות הנוכחת, ותאפשר ליצור קפה שמתמזג ברכות ובטבעיות עם הקווים העדינים של הקפה אינדונזי.

לתערובות קפה יש גם שיקול מסחרי, כמו למשל הניסיון לספק מוצר עקבי ואחיד. למשל, במקום לקחת 100 ק”ג של 5 זני קפה שונים, אפשר לשלב את כולם יחד וליצור 500 ק”ג של תערובת יחידה ואחידה. זה גם הופך את תהליכי ההפצה של הקפה לקלים ומהירים הרבה יותר, במיוחד כשמדברים על הפצה למקומות שונים, רחוקים, ולאורך זמן.

לסיכום, תערובות קפה הן קולקציות ראויות שמכילות זני קפה שונים. הן נגישות, עובדות מצוין עם אספרסו, ומאפשרות לעסקים לספק טווח רחב של קפה בצורה אחידה, מהירה ומגוונת.

ונעבור לסינגל אוריג’ין – קפה בעל מקור יחיד
קפה סינגל אוריג’ין נחשב ליהלום שבכתר עולם הקפה. בגלל שאין שני זני קפה זהים בעולם, יש עונג אמיתי בלטעום סוגים שונים של קפה טהור זה לצד זה ולהרגיש את המאפיינים הייחודיים של כל זן.

פולי הקפה יכולים להכניס הרבה מאוד חיים לתפריט קפה. במקום להגיש את אותן התערובות לאורך השנה, סינגל אוריג’ין עונתיים שמציעים טעם שונה מאוד אחד מהשני נותנים מגוון וריענון שאוהבי קפה יודעים להעריך. אין ספק שסינגל אוריג’ין הופך את כל שתיית הקפה להרפתקה אמיתית: שבוע אחד קפה הונדורי, שבוע אחר קפה אתיופי… זו הסיבה גם שמושבעי קפה ואנשי מקצוע נוטים להעדיף קפה מקורי מארצות המוצא.

אבל החיים הם לא שחור ולבן. סינגל אוריג’ין, על אף כל הטוב שבו, הוא הרבה פעמים פחות מאוזן בטעמים שהוא מציע בהשוואה לתערובות קפה. זה הגיוני וטבעי, היות שלסינגל אוריג’ין אין שותפים שיכולים לאזן טעמים חזקים או כאלו שהחך שלנו פחות רגיל אליהם. הם מה שהם, לטוב ולשונה.

כך, למשל, לקפה האתיופי יש הרבה פעמים טעמים וארומה פירותיים חזקים, אקזוטיים, נועזים ומורגשים היטב. יש מי שאוהב מאוד את הטעמים והניחוחות, בעוד שאחרים – גם מומחים מתחום הקפה – יעדיפו את הכיוון שמציע הקפה הקולומביאני עם טעמו העשיר, גופו המלא וניחוחי האגוז וגווני התפוז שבו או הקפה הברזילאי, על הטעמים השוקולדיים-קרמליים כהים שלו.

גם טכניקת הכנת הקפה משפיעה על טעם הקפה. כדי להכין קפה כמו שאתם אוהבים, נסו להתאים את טכניקת ההכנה לסוג הקפה. תערובות קפה עובדות מצוין במגוון שיטות הכנה של קפה, ממקינטה ועד לקפה פילטר / Pour Over. כדי ליהנות מקפה מסוג סינגל אוריג’ין, מומלץ בדרך כלל להשתמש בשיטות הכנה עדינות יותר כמו פילטר / Pour Over, או פרנץ פרס כדי לתת במה לטעמיו ולא “לאבדם” בלחץ של מכונת האספרסו שנוטה להקצין אותם. אם תבחרו להכין קפה מסוג סינגל אוריג’ין במכונת אספרסו למשל, תקבלו קפה עם טעמים מוקצנים יותר מאשר אם תכינו אותו בפילטר – שיטה שמביאה לטעמים מודגשים יותר.

אלמנט נוסף שכדאי להכיר הוא שקפה סינגל אוריג’ין אינו אחיד ועקבי, כמו כל תוצר חקלאי, הוא משתנה לפי הטיפול ושינויי האקלים, ויכולים להיות הבדלי טעם בין מחזורי הקטיף גם באותה חלקת גידול, או בין זמני עיבוד וקלייה שונים.

אתם לא תופתעו אם נסכם ונגיד, שתנסו כמה שיותר סוגי קפה לפני שאתם מחליטים, ואם אפשר – למה להחליט? פשוט תדעו מה עומד מאחורי הקפה שאתם שותים, כדי שתוכלו להרחיב את עולם הקפה והטעם שלכם.

היכנסו לקטלוג פולי הקפה למכירה שלנו >>

שיתוף הפוסט

סל קניות

0

אין מוצרים בסל הקניות.

Hit Enter to search or Esc key to close

תפריט

לקוחות AVA יכולים לשמור את הסל שלהם ולהזמין אותו בלחיצת כפתור

לקוחות קיימים?
לחצו כאן להתחברות

דילוג לתוכן