הזמנה מהירה

המתכון לקפה מושלם – חלק ראשון

אז רכשתם מכונת קפה חדשה (תתחדשו), פתחתם את האריזה ברוב כבוד והדר, כמובן שהתעלמתם מחוברת הוראות ההפעלה וחיברתם אותה ישר לחשמל וניגשתם ישירות להכין לכם כוס קפה “בדיוק” כמו של ארקפה.

במבט ראשון ועוד לפני הלגימה הראשונה שכנעתם את עצמכם שאמנם זה לא נראה כמו בבית קפה אך הטעם בוודאי יהיה זהה אם לא משובח יותר. לרוב האנשים מספיקה לגימה אחת והשנייה כדי להיות בטוחים שזה לא זה, אמנם בחנות הבטיחו קפה של בית קפה אצלכם במטבח אך הדמיון היחיד בין כוס הנוזלים שלפניכם לזו המוגשת בבית קפה הוא הכוס וגם זה לא בדיוק.

אז איך הם עושים את זה ומה עשינו לא בסדר? תמשיכו לקרוא.

אף אחד לא נהיה בריסטה* מיומן תוך יום ואפילו לא תוך חודש, הכנת קפה מושלם דורשת מיומנות ונסיון, שנרכשים תוך כדי ניסוי וטעיה לאורך זמן אבל את הידע התאורטי וטיפים לתחילת הדרך ננסה לתת לכם כאן.

כמה מרכיבים חשובים שצריך שיהיה לפני שנתחיל לעבוד –

  • מכונת קפה – עדיף מכונה מהשנים האחרונות ולא של סבתא שעברה בירושה ע”מ שתוכל לחלוט את הקפה במלואו.
  • קפה – עדיף קפה שנקלה בימים האחרונים, למי שמשתמש בקפה טחון עדיף שלא יעברו 4 שעות מרגע הטחינה.
  • כוס מתאימה – עדיף כוס פורצלן בעלת דופן עבה בנפח של 250cc עבור מנת קפה בודדת, מעדיפים כוס גדולה יותר? עבור כוס בנפח של 400cc נשתמש במנה כפולה של אספרסו, כוס בנפח גדול יותר מזה תפגע בטעם הקפה ויהיה לו טעם של חלב חם

מומלץ –

  • כד הקצפה – למרות שניתן להשתמש בכוס אחרת או פינג’ן, כד הקצפה ישפר פי כמה את נוחות ההכנה ויעילות העבודה
  •  מדחום – נרחיב בהמשך על הסיבה.

לבעלי מכונות הקפה הידניות –

  • כפית מדידה – מבטיחה כמות מדויקת של קפה בידית החליטה
  • דוחסן – על מנת להבטיח דחיסה שווה של הקפה בכל האזורים

ולעבודה, ראשית המכונה, מי מאיתנו לא יצא לו לשתות קפה מקומקום שהמים בו לא רתחו או שכבר התקררו לרמה של כוס תה של ילד קטן? גם המכונה הביתית חייבת להתחמם טרם הכנת הקפה, למרות שרוב המכונות יאפשרו התחלת עבודה עוד בטרם תודיע המכונה כי היא התחממה מספיק, לא ניתן לעבוד עם מכונה שאינה חמה דיה, לאלו מכם עם המכונות הידניות (מסורתיות) אנא וודאו כי ידית החליטה מוברגת במקומה במכונה ע”מ שגם היא תתחמם.

כעת כשהמכונה חמה, עוד פעולה אחת לפני שניגש למנה העיקרית –

חממו את הכוס! תמצית האספרסו נחלטת על ידי מים בטמפרטורה של 88 עד 95 מעלות, מגע הקפה עם הכוס הקרה (במקרה הטוב 25 מעלות) פוגם בטעם הקפה ומונע היווצרות קרמה מעל פני תמצית האספרסו, לכל מכונה יש אפשרות להזרמת מים חמים, מלאו את הכוס במים חמים והמתינו כמה שניות עד שהכוס תתחמם.

לאלו בעלי המכונות הידניות, את המים החמים הזרימו דרך ידית החליטה ולא דרך צינורית המים (פשוט הניחו את הכוס מתחת לידית והפעילו את פעולת החליטה ללא קפה בידית), הזרימו מים עד למילוי הכוס, מלבד חימום הכוס פעולה זו גם מחממת את מסננת ידית החליטה.

בעלי מכונות ידניות, במקרה שלכם תצתרכו לעבוד קצת יותר, מלאו את ידית החליטה בקפה טחון, כמות הקפה ועובי הטחינה קריטים להכנת הקפה. מומלץ להתמש בכפית מדידה, כפית כזו מכילה 7 גרם קפה טחון כאשר היא אינה גדושה, יש למלא את הכפית ולהוריד את “הבטן” שנוצרה בטרם ההעברה לידית, יש לשים לב כי רוב המכונות מגיעות עם זוג מסננות, אחת בעלת נפח קטן יותר המיועדת למנה בודדת (7 גרם) ואחת גדולה יותר למנה כפולה, שימוש במסננת הלא נכונה תפגע בקפה.

לאחר מילוי הידית יש לדחוס היטב את הקפה, אם ע”י דוחסן או באמצעות חלקה האחורי של כפית המדידה, על הדחיסה להיות חזקה ושווה לכל אורך שטח הפנים של הידית, חברו את הידית לראש המכונה והדקו היטב.

כעת האספרסו זורם לכוס, יש לשים לב לזרימת הקפה, כמות הנוזל ממנת קפה בודדת אמורה להיות בין 28cc ל 32cc, מומלץ למדוד זאת בפעם הראשונה ולזכור עד היכן למלא את הכוס או לכוון את המכונה, את הכמות הזו אמורה המכונה להפיק תוך 18-22 שניות, במידה וזה לקח פחות זמן – הטחינה עבה מדי, יותר זמן – יש לטחון דק יותר את הקפה.

לאלו שאינם טוחנים את הקפה בביתם, מומלץ לבקש בפעם הבאה שקונים קפה לטחון את הקפה דק או עבה יותר בהתאם לתוצאה.

אספרסו

בשלב זה אמורה להיות מונחת לפניכם כוס אספרסו בעלת קרמה עבה של חצי סנטימטר לפחות, במידה וזו לא התוצאה, או שהטחינה לא מתאימה או שכמות הקפה הטחון שמילאתם אינה מתאימה, שווה להשקיע כמה מנות קפה על כיוונים ולמידה שכן זה יהווה את הבסיס לקפה המושלם. כעת נותר להקציף את החלב ולמזוג.

*בריסטה – ברמן של קפה

שיתוף הפוסט

סל קניות

0

אין מוצרים בסל הקניות.

Hit Enter to search or Esc key to close

תפריט

לקוחות AVA יכולים לשמור את הסל שלהם ולהזמין אותו בלחיצת כפתור

לקוחות קיימים?
לחצו כאן להתחברות

דילוג לתוכן